Hubneme úsěšně - Zhubneš hned! Zn. Pokud ne, vrátíme ti peníze!

Vyhledávaný výraz musí mít minimálně 3 znaky.

Zhubneš hned! Zn. Pokud ne, vrátíme ti peníze!

22. 1. 2013 0:21

Přestože bude tenhle článek nejspíš trnem v oku mnoha obchodním zástupcům a prodejcům „zázraků na počkání“, byla by dle mého názoru chyba jej nenapsat a nezveřejnit – už proto, že jsem zastánce zdravého hubnutí. I jediný člověk, který se díky následujícímu článku vyvaruje pochybným obchodníkům a jejich ještě pochybnějším produktům, ukáže, že moje práce na tomto článku měla smysl.

 

Ať se nám to líbí nebo ne, tlak médií dopadá na nás všechny – taková je prostě doba. „Dokonalý svět“ prezentovaný nám denně v různých formách reklam nás láká čím dál rafinovaněji. Není proto složité uvěřit příběhům o hubnutí, které nám prezentují lidé s konfekční velikostí současných modelek a modelů, zvláště pokud je doprovází chytlavý slogan. Málokdo si pak dokáže uvědomit, že ve skutečnosti by se spokojil „jen“ s normální váhou, bez přídavku extrémů světa modelingu. Jak ale úspěšně zhubnout nadbytečná kila? Přestože se mnoho lidí ke své nadváze nedopracovalo ze dne na den, zhubnout či zpevnit postavu by chtěli nejraději  hned. Snadno pak podlehnou různým potravinovým doplňkům, které tenhle „zázrak“ umožní. Internet i televize jsou plné reklam a slibů, že ta či ona pilulka umožní úbytek až několika kilogramů týdně a v případě neúspěchu zaručují vrácení peněz.

Jako příklad můžu uvést např. stránky www.podvodnefirmy.cz, kde je možné si přečíst spoustu negativních příspěvků se zakoupením těchto „zázraků“. Ze strany výživového poradce se má věc následovně: Spousta těchto preparátů nepomůže, ale ani neublíží – v lepším případě. Už dávno není tajemstvím, že spoustu chemicky upravovaných léků na hubnutí má nežádoucí vliv (nejen) na důležité orgány, ale i psychiku člověka. Ruku na srdce – stojí opravdu za to zhubnout za cenu obětování vlastního zdraví? I za cenu trvalých následků? Trochu jiná je situace v případě přírodních preparátů, ty nám sice neublíží a v ideálním případě  obsahují vitamíny obsahují vitamíny, které napomáhají tělu k detoxikaci (a tím pádem mohou, ale nemusí, pomoci zhubnout 1-2 kilogramy). Pokud už člověk po takových podpůrných prostředcích sáhne, je lepší se zastavit pro radu v bioobchodě nebo bylinkářství. Rozhodně není nutné (a v konečném důsledku ani efektivní) kupovat drahou chemii. V obou případech je ale potřeba stát nohama na zemi a uvědomit si, že braním kapek na dobrou noc se prostě nehubne.

Sama sebe se při čtení článků na internetu a v časopisech ptám, jak může podíl obezity ve světě narůstat, když je náš trh zcela zavalen přípravky na hubnutí, které zaručeně fungují?  Asi bude něco špatně…

Druhou věcí, kterou bych zde ráda zmínila, je vzdělání výživových poradců. Právě ti jsou dnes, v době zaměření na fyzickou krásu, velmi žádaným „zbožím“ – oblast hubnutí přeje prodavačům doplňků výživy a také pro hubnutízaručující koktejly velmi příznivá – problematika obezity je čím dál palčivější a s tím roste poptávka těchto produktů.

Uvědomuje si vůbec spotřebitel, že dnešní doba se zaměřuje nejen na kult krásy, ale také na kult peněz? Řada velkých firem obchodujících s doplňky stravy nonstop nabízí také pracovní místa lidem, kteří by se chtěli stát výživovými poradci. Ve své praxi jsem se setkala s několika osobami, jimž připadalo lukrativní stát se součástí celého toho zázraku. Absolvovali (z vlastní kapsy placený) víkendový kurz pod hlavičkou firmy, která pak namísto školení poskytla účastníkům vcelku podrobnou přednášku o tom, proč zrovna její produkty jsou ty nej a proč je to jediná možná cesta úspěchu. Nejde zde ani o člověka jako takového, ale hlavně o druhý zmíněný kult – kult peněz (ať už za účast těch nešťastníků, nebo za produkty samotné). Základ celého výživového poradenství, totiž o skladbě jídelníčku a povědomí o kaloriích a kilojoulech, se celé „kurzy“ vyhýbají obloukem. To je pak samozřejmě špatnou reklamou pro poradce, kteří svou práci dělají poctivě a mnohdy za menší peníze, než výše zmíněné firmy a jejich distributoři. Kde je však poptávka, je dříve či později také nabídka – dokud budou lidé natolik důvěřiví, že uvěří zhubnutí přes noc, bude zde dostatek firem nabízejících zaručeně fungující tabletky (a obezita bude vesele bujet dál).

Jak tedy správně vybrat výživového poradce? Především pečlivě. Nebojte se zeptat na vzdělání, které má, na produkty, se kterými pracuje. Už jen odpovědi na tyto otázky poodhalí, s jakým člověkem se chystáte spolupracovat  - nebo jinak řečeno – do jakých rukou vkládáte své zdraví. Člověka s odpovídajícím vzděláním v této oblasti bude zajímat především váš dosavadní jídelníček. Hned na začátku s vámi rozebere potravinové alergie a rodinnou zdravotní anamnézu, životní styl (včetně pohybových návyků). Bude pracovat s individuálními a přesnými informacemi (které mu poskytnete) a na základě jejich vyhodnocení vám teprve vypracuje redukční program.  Nezhubntete přes noc, ale pod odborným dohledem trvale a bez zdravotních rizik. A to už za to přece stojí, nemyslíte?

(Daniela Mrázová, daniela@hubnemeuspesne.cz

0

Diskuse: Zhubneš hned! Zn. Pokud ne, vrátíme ti peníze!

V diskusi není žádný příspěvek.

předchozí 1/0 další

Pro přidání komentáře je potřeba se přihlásit. Pokud nemáte účet, můžete si ho založit zdarma zde