Hubneme úsěšně - Jak zjistíme nadváhu nebo obezitu?

Vyhledávaný výraz musí mít minimálně 3 znaky.

Jak zjistíme nadváhu nebo obezitu?

12. 11. 2010 0:00

Ve většině případů můžeme nadváhu nebo obezitu rozpoznat pouhým okem. Pokud si ale nejsme jisti nebo se chceme jen přesvědčit, zda je naše váha optimální, existuje několik způsobů. Pojďme se na ně podívat.

1) Body Mass Index (BMI)

Je to podíl hmotnosti v kilogramech k druhé mocnině výšky jedince v metrech (hmotnost jedince/ výška v metrech²). Pokud se s tím nechcete počítat, můžete využít výpočtu BMI na našich stránkách. Tento způsob výpočtu je nejrozšířenější, není ale úplně správný pro lidi s větším objemem svalové hmoty, protože hmotnost užívaná ve vzorci zahrnuje tukovou, kostní ale i svalovou tkáň.

2) WHR

neboli poměr obvodu pasu ku obvodu boků, tento výpočet zohledňuje rozložení tukové tkáně, protože je známo že břišní (abdominální) typ obezity je podstatně rizikovější než typ gynoidní. Břišní typ obezity je častější pro muže.

3) Měření obvodu pasu

V poslední době se nověji používá pro určování zdravotních rizik spojených s obezitou. Za rizikový se dnes považuje obvod pasu u mužů 98 cm a 88 cm u žen. Z hlediska kardiovaskulárních onemocnění jsou tato kritéria ještě přísnější, za zvýšené riziko se považuje obvod pasu 94 – 101 cm u mužů a 80 – 87 cm u žen, za riziko vysoké pak obvod pasu nad 102 cm u mužů a 88 cm u žen.

4) Výpočty ideální hmotnosti

Tyto výpočty jsou poměrně složité a navíc jsou pozměňovány různými autory, proto se příliš nerozšířily do praxe. Uvádím alespoň jeden výpočet ideální hmotnosti podle Robinsona.

Vzorec pro muže
(výška v cm – 152,4)x0,728+51,65

Vzorec pro ženy
(výška v cm- 152,4)x0,650+48,67

5) Měření tloušťky podkožní tukové vrstvy kaliperem

Jedná se o měření na předem určených místech na těle a vypočtením předpokládaného procenta tukové tkáně. S tímto měřením se můžete setkat v různých specializovaných poradnách u výživových poradců.

6) Bioimpedančními přístroji

V poslední době se jedná o velmi oblíbené přístroje, které vám zjistí poměrně přesnou skladbu těla (svalová tkáň, tuková tkáň, voda, minerální látky).
Tyto přístroje pracují na multifrekvenčním vícesektorovém principu. Je lépe si ale vybírat přístroje, které měří na základě 4 dotykových bodů (dolní i horní končetiny), výsledky jsou přesnější než z přístrojů, které jsou zaměřené jen na horní polovinu těla, nebo dolní polovinu těla (osobní váhy). S tímto vyšetřením se můžete setkat ve větších fitness centrech nebo ve vybraných poradnách výživových poradců.

Už znáte několik způsobů, jak sami zjistit, jak na tom doopravdy jste. A pokud vaše výsledky nedopadly podle vašich představ, nezoufejte, nikdy není pozdě s tím začít něco dělat :)
A pokud byste rádi začali, ale nevíte jak, nebojte se zeptat :)

(čerpáno z knihy, Jak ovlivnit nadváhu a obezitu, Libor Vítek)

0

Diskuse: Jak zjistíme nadváhu nebo obezitu?

V diskusi není žádný příspěvek.

předchozí 1/0 další

Pro přidání komentáře je potřeba se přihlásit. Pokud nemáte účet, můžete si ho založit zdarma zde